امتحانات 30 دیماه 96 -  شنبه 30 دی 1396 ساعت 19:27
امتحانات 30 دیماه 96 -  شنبه 30 دی 1396 ساعت 19:23
اطلاعیه مهم صندوق رفاه دانشجویان -  شنبه 2 مرداد 1395 ساعت 18:35
اطلاعیه مهم حوزه پژوهش و فناوری -  دوشنبه 14 تیر 1395 ساعت 14:39
زمانبندي دعوت به مصاحبه تخصصي مقطع دكترا -  یکشنبه 11 بهمن 1394 ساعت 9:18
زمانبندی انتخاب واحد ترم بهمن ماه 94 -  یکشنبه 4 بهمن 1394 ساعت 23:21
اخبار و اطلاعیه ها چهار شنبه 27 خرداد 1394 ساعت 17:46

دکتر مهدی بصیرت در گفتگو با نشریه اقتصادبومی

خوزستان سرزمین عجیبی است پر از تناقضات وپر از قابلیت ها، فرصت ها، تهدیدها، ضعف هاست.اگرچه تاریخی کهن و تاثیرگذار داشته است اما از زمان کشف نفت، خوزستان وساکنانش بسیار کمتر از آنچه تصور شود ، بهره برده اند. بنابراین زمینه سازی برای استفاده از قابلیتها و امکانات توسعه همه جانبه استان و همچنین تلاش برای حل مسائل و مشکلات آن، حائز اهمیت ویژه است و همواره مورد توجه بوده است.

دکتر مهدی بصیرت اقتصاددان در گفتگو با«اقتصادبومی»عنوان کرد:
رابطه مستقیم توسعه و امنیت
اشاره:
دکتر مهدی بصیرت اقتصاددان برجسته خوزستانی جزو معدود اساتیدی است که قبل از دست و پنجه نرم کردن با تئوری های اقتصادی از تجربه های صنعت خوشه های گرانقدری برای خویش چیده بود.بگونه ای که وقتی پای درس او مینشینی براحتی میتواند تو را از تنگناهای مدل های اقتصادسنجی به فراسوی واقعیتهای پیرامونی هدایت نماید.مثالهایش در لابلای اقتصاد برآمده از اندیشه های نظریه پردازان بدنبال خطی است تا بتواند دردی از جامعه امروز خویش را درمان سازد.سالها در کسوت مدیریت گروه اقتصاد دانشگاه علوم و تحقیقات خوزستان دیروز و دانشکده علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد اهواز امروز توانسته سبدی گسترده از سوژه های متفاوت را در مسیر دانشجویان کارشناسی ارشد قرار دهد.چهره ای پرانرژی که وقتی از اولین ساعات و اولین روزهای هر ترم بر تخته وایت برد ماژیک را بحرکت درآورد معمولا تا روزهای آخرین کمتر مجالی را برای از دست دادن باقی می گذارد.حالا او را در یک دوشنبه ای که از جدار شیشه های کلاس هنوز هم فضای پر شده از ریزگردها را می شد دید  و در دمدمای غروبی که آخرین دانشجو از کلاس اقتصادسنجی خارج می شود، گیرآورده ایم.بنظر خسته میاید بگونه ای که پشیمان می شویم و دنبال بهانه ای برای یافتنش در مجالی دیگر .اما وقتی از ضرورت بحث برایش گفتیم و اینکه خوزستان به حضور اندیشمندانش بیش از بازیگران عرصه روابط مدیریت ساز نیازمند است، با کمال میل پذیرفت تا همنوا با نشریه «اقتصاد بومی» آخرین اندوخته ها و دستاوردهای ذهنی اش را برای خوانندگان بومی اش در اختیارمان بگذارد. البته وی این روزها با ابلاغ حکم سرپرستی دانشگاه بین المللی خلیج فارس بیش از هرچیز درگیر رتق و فتق امور این مرکز علمی نیز هست که امیدواریم این اقتصادان برجسته بومی بتواند در آن عرصه نیز توفیق داشته باشد.متن ذیل گفتگوی ما با دکتر بصیرت است که از نظرتان می گذرد:
-------------
- جناب دکتر بصیرت! جنابعالی سالهای سال است که هم از زاویه عملی و هم از نگاه نظریات درگیر اقتصاد هستید.نگاهتان به خوزستان بعنوان زادگاهتان و در عین حال بعنوان یک بستر تاریخی و ملی برای خدمت به توسعه کشور چگونه است؟
-استان خوزستان هم از لحاظ قابلیت و امکانات توسعه و هم از لحاظ مشکلات و مسائل موجود یکی از مهمترین استان ها در کشور است. زیرا از طرفی امکانات و قابلیت های برجسته و چشمگیر آن در موارد مختلف می تواند نقشی اساسی و ماندگار در اقتصاد مقاومتی ایفا کند و از سوی دیگر مسائل و مشکلات آن به عنوان عواملی که در فرآیند توسعه کل کشور نقش منفی و خوب را داشته باشد مطرح است.
بنابراین زمینه سازی برای استفاده از مزیت ها و امکانات توسعه همه جانبه استان و همچنین تلاش برای حل مسائل و مشکلات آن حائز اهمیت ویژه و همواره مورد توجه بوده است.
از اصلی ترین امکانات و مزیتهای توسعه استان خوزستان که می توان به آن اشاره کرد، جاری بودن بخش عظیمی از آبهای سطحی کشور، برخورداری از سدهای عظیم و متعدد و احداث شده در مناطق مختلف استان و امکان استفاده چند منظوره از آنها به منظور توسعه بخش های کشاورزی، شیلات، انرژی و تامین آب ،حائز اهمیت است. وجود نخلستانهای وسیع در سطح استان و قابلیت چشمگیر توسعه فعالیتهای کشاورزی و صنایع جانبی در این زمینه است. وجود ذخایر با ارزش آبزیان، بنادر صیادی، ناوگان صیادی و مجتمع های بزرگ پرورش ماهی و میگو و مجتمع های دامپروری برخورداری از 9 واحد بزرگ کشت و صنعت نیشکر و صنایع وابسته به آن از دیگر قابلیت ها و ظرفیت های استان است که می تواند نقش بسزایی در توسعه و اجرای برنامه های اقتصادی داشته باشد.
از دیگر ظرفیت های بالقوه استان که می توان به آن اشاره کرد برخورداری از معادن عظیم نفت و گاز و صنایع بزرگ نفت و گاز و پتروشیمی همچنین صنایع بزرگ فلزی و صنایع کانی غیر فلزی فولاد و سیمان، وجود نیروگاههای بزرگ آبی و حرارتی در استان و قابلیت احداث نیروگاههای جدید در کنار مراکز مصرف ، وجود بازارچه های مرزی چذابه و شلمچه، وجود گمرکات و بنادر و .... زمینه مناسبی برای توسعه همه جانبه در استان فراهم آورده است. از سوی دیگر موقعیت ویژه جغرافیایی انسان در تعامل با منطقه و جهان و ارتباط با آبهای آزاد بین المللی، برخورداری از امکانات بندری امام خمینی (ره) که دارای کمترین فاصله با مراکز جمعیتی کشور نسبت به سایر بنادر در جنوب ایران است و همچنین برخورداری از راه آهن و فرودگاه های متعدد و زیرساخت های لازم، برخورداری از منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی بندرامام، منطقه آزاد اروند، ظرفیت ها و قابلیت های مناسبی برای رشد در بخش های مختلف اقتصادی فراهم آورده است.
_ دکتر! شما از ظرفیت هاو مزیتهای نسبی موجود اقتصادی گفتید اما بنظر می رسد محدودیتها و مشکلات این منطقه نیز بخشی از واقعیتها هستند که تاثیر منفی بر شهروندان خوزستانی گذاشته است.
_ متاسفانه علیرغم وجود مزیت های مطرح شده برای توسعه، استان خوزستان برای توسعه و پیشرفت با محدودیت هایی روبه رو می باشد. تسلط مهم و نقش دولت و دستگاههای دولتی در فعالیت های اقتصادی استان به ویژه در بخش های صنعت، معدن و کشاورزی کمبود صنایع مالی و سرمایه در گردش صنایع موجود، صنعت کارآفرینی و مشارکت ضعیف بخش خصوصی استان در فعالیت های اقتصادی سبب گردید که درصد بیکاری نسبت به سایر استان ها بالاتر باشد.
استان خوزستان اگرچه جزو استان های توسعه یافته است اما آمارها نشان می دهد که توسعه پایدار نیست. زیرا هر توسعه ای که جامع نباشد و از الگوی سیستمی تبعیت نکند نمی تواند پایدار باشد . این سیستم دچار عدم تعادل می شود .بنابراین به منظور بهبود شرلیط فوق باید میزان سرمایه گذاری در بخش های اقتصادی و گردشگری افزایش باید. همچنین رشد بی تناسب بخش های خدمات باید اصلاح شود و سیاست گذاری های مناسب در جهت رفع موانع در روستاها و شهرها به عمل آید.
آمار منتشر شده نشان می دهد که نرخ بیکاری در خوزستان نسبت به میانگین کل کشور بالاست به همین جهت باید تلاش هایی در زمینه کاهش بیکاری و فقر انجام شود.
_ آیا این پارادوکس که از سوئی امکانات گسترده در منطقه باشد اما از سوی دیگر فقر و بیکاری بالا وجود داشته باشد آزار دهنده نیست؟
_خوزستان سرزمین عجیبی است پر از تناقضات وپر از قابلیت ها، فرصت ها، تهدیدها، ضعف هاست.اگرچه تاریخی کهن و تاثیرگذار داشته است اما از زمان کشف نفت، خوزستان وساکنانش بسیار کمتر از آنچه تصور شود ، بهره برده اند. بنابراین زمینه سازی برای استفاده از قابلیتها و امکانات توسعه همه جانبه استان و همچنین تلاش برای حل مسائل و مشکلات آن، حائز اهمیت ویژه است و همواره مورد توجه بوده است.
_جنابعالی بعنوان یک دست اندرکار مباحث نظری و همچنین از انجائی که دستی در تجارب صنعتی داشته اید،در مورد راه حل ها چه ایده هائی را ارائه می دهید؟
_  از دیدگاه اینجانب برای رفع مشکلات استان و فراهم شدن بسترهای لازم برای توسعه استان خوزستان اقدامات ذیل بنظر ضروری بنظر می ر سد.
  1. افزایش سهم بخش خصوصی در اقتصاد استان: عمده سرمایه گذاری صورت گرفته  در استان خوزستان از جنس صنایع بالادستی (نفت و گاز، پتروشیمی، فولاد و سیمان) و دولتی می باشد . زنجیره تامین این صنایع با صنایع پایین دستی شکل نگرفته بنابراین اکثر اشتغال ایجاد شده در استان مربوط به صنایع بالادستی است. لذا می بایست با برنامه ریزی مناسبت جهت شکل گیری صنایع پایین دستی و محصولات نهایی از طریق کارآمد کردن شهرکهای صنعتی، همچون استان های اصفهان و یزد زمینه حضور بخش خصوصی و افزایش اشتغال را سرعت بخشید.
  2. شایسته سالاری به معنی واقعی کلمه: نگاه رانتی به مسئولیت ها و تشدید آن به دلیل مباحث قومی، حزبی و گروهی سبب شده که انتخاب اصلح مدیران و شایسته سالاری مغفول بماند. دلیل آن است که در ذهن بسیاری از افراد مسئولیت و موقعیت های اجرایی، امتیاز و رانت، تلقی می شوند، نه مسئولیت به این معنی که افراد در مقابل عملکرد خود مورد سوال قرار گیرند.
  3. اجرای الزامات اقتصاد مقاومتی: این مقوله به معنای استفاده از ظرفیت های بالقوه و پتانسیل های موجود بصورتی که اقتصاد را در برابر تهدیدهای داخلی و خارجی بیمه نماید، می باشد. استان خوزستان همانگونه که قبلا اشاره شد دارای ظرفیت های مناسبی  نسبت به سایر استان ها ست که تاکنون جدیتی برای استفاده از ظرفیتهای فوق الذکر نشده، در صورتی که پتانسیل های موجود به درستی استفاده شود نه تنها اقتصاد در استان بهبود می یابد بلکه نتایج مناسبی نیز برای کشور به دنبال خواهد داشت. از جمله این ظرفیت ها بخش کشاورزی است که تسریع در اجرای طرح 550 هکتاری و تامین َآب مورد نیاز برای اراضی احداث شده در این طرح می تواند بسیاری از مسائل و مشکلات اقتصادی، اجتماعی و حاشیه نشینی استان را بهبود بخشد.
  4. توسعه بازارچه های صورتی جذابه و شلمچه و رسوخ به بازار عراق. تجربیات کشورهای در حال توسعه در سه دهه اخیر نشان می دهد که توسعه مبادلات مرزی در قالب های مقررات و قوانین حقوقی می تواند محرک خوبی برای افزایش مبادلات کالا به صورت رسمی و جهت دهی تجارت به سمت مزیت های نسبی، گسترش عملکردهای همه جانبه بین مناطق آزاد، توسعه بازارچه های مرزی بین منطقه ای، ایجاد سودهای تجاری، کاهش قیمت کالاها، عمگرایی میان عرضه و تقاضا و ایجاد درآمد، اشتغال و امنیت مرزنشینان گردد. به عبارت دیگر توسعه یافتگی مناطق مرزی و رفاه نسبی در این مناطق می تواند موجبات کاهش برخی از مشکلات مرزی از قبیل قاچاق کالا، مواد مخدر، سرقت و .... را فراهم کرده و از تخلیه جمعیتی مناطق مرزی جلوگیری نماید. وجود محدودیت های شدید اقتصادی و میزان بالای بیکاری در مناطق مرزی در افزایش عبور غیرمجاز افراد، قاچاق کالا و سایر امور که با امنیت ملی کشور در تضاد است در شکل گیری اقدمات توسعه ای از جمله بازارچه های مرزی مؤثر بوده است. براساس تحقیقات انجام شده امنیت و توسعه در مناطق مرزی با ضریب همبستگی بالا دارای رابطه مستقیم و دو سویه با یکدیگر میباشد. به گونه ای که هر اقدامی در فرآیند تحقق توسعه تاثیرات مستقیمی بر فرآیند تحقق امنیت می گذارد و بالعکس. به این ترتیب مناطق دارای شاخص های بالای توسعه از ضرایب امنیتی بالاتری نسبت به مناطق کمتر توسعه یافته برخوردارند.

 
از اصلی ترین امکانات و مزیتهای توسعه استان خوزستان که می توان به آن اشاره کرد، حاری بودن بخش عظیمی از آبهای سطحی کشور برخورداری از سدهای عظیم و ؟؟؟؟ و احداث شده در مناطق مختلف استان و امکان استفاده چند منظوره از آنها به منظور توسعه بخش های کشاورزی، شیلات، انرژی و تامین آب ؟؟؟؟ است. وجود نخلستانهای وسیع در سطح استان و قابلیت چشمگیر توسعه فعالیتهای کشاورزی و صنایع جانبی در این زمینه است وجود ذخایر با ارزش آبزیان، بنادر صیادی، ناوگان صیادی و مجتمع های بزرگ پرورش ماهی و میگو و مجتمع های دامپروری برخورداری از 9 واحد بزرگ کشت و صنعت نیشکر و صنایع وابسته به آن از دیگر قابلیت ها
و ظرفیت های استان است که می تواند نقش بسزایی در توسعه و اجرای اقتصاد مقاومتی داشته باشد.
از دیگر ظرفیت های بالقوه استان که می توان به آن اشاره کرد برخورداری از معادن عظیم نفت و گاز و صنایع بزرگ نفت و گاز و پتروشیمی همچنین صنایع بزرگ فلزی و صنایع کانی غیر فلزی فولاد و سیمان، وجود نیروگاههای بزرگ آبی و حرارتی در استان و قابلیت احداث نیروگاههای جدید در کنار مراکز مصرف وجود بازارچه های مرزی چذابه و شلمچه، وجود گمرکات و بنادر و .... زمینه مناسبی برای توسعه همه جانبه در استان فراهم آورده است. از سوی دیگر موقعیت ویژه جغرافیایی انسان در تعامل با منطقه و جهان و ارتباط با آبهای آزاد بین المللی، برخورداری از امکانات بندری امام خمینی (ره) که دارای کمترین فاصله با مراکز جمعیتی کشور نسبت به سایر بنادر در جنوب ایران است و همچنین ؟؟؟؟؟؟ از راه آهن و فرودگاه های متعدد و زیرساخت های لازم، برخورداری از منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی بندرامام، منطقه آزاد اروند، ظرفیت ها و قابلیت های مناسبی برای رشد در بخش های مختلف اقتصادی فراهم آورده است.
علیرغم وجود مزیت های مطرح شده برای توسعه، استان خوزستان برای توسعه و پیشرفت با محدودیت هایی روبه رو می باشد. تسلط مهم و نقش دولت و دستگاههای دولتی در فعالیت های اقتصادی استان به ویژه در بخش های صنعت، معدن و کشاورزی کمبود صنایع مالی و سرمایه در گردش صنایع موجود، صنعت کارآفرینی و مشارکت ضعیف بخش خصوصی استان در فعالیت های اقتصادی سبب گردید که درصد ؟؟؟؟؟؟ نسبت به سایر استان ها بالاتر باشد.
استان خوزستان اگرچه جزء استان های توسعه یافته است اما آمارها نشان می دهد که توسعه پایدار نیست. زیرا هر توسعه که جامع نباشد و از الگوی سیستمی تبعیت نکند نمی تواند پایدار باشد و این سیستم دچار عدم تعادل می شود بنابراین به منظور بهبود سطح ؟؟؟؟ فوق باید میزان سرمایه گذاری در بخش های اقتصادی و گردشگری افزایش باید، همچنین رشد بی تناسب بخش های خدمات باید اصلاح شود و سیاست گذاری های مناسب در جهت رفع موانع در روستاها و شهرها به عمل آید.
آمار منتشر شده نشان می دهد که نرخ بیکاری نسبت به میانگین کل کشور بالاست به همین جهت باید تلاش هایی در زمینه کاهش بیکاری و فقر انجام شود.
خوزستان سرزمین عجیبی است پر از تناقضات پر از قابلیت ها، فرصت ها، ؟؟؟؟ صنعت ها، اگرچه تاریخی کهن و تاثیرگذار داشته است اما از زمان کشف نفت خوزستان و؟؟؟؟؟ بسیار کمتر از آنچه تصور شود بهره بردند. بنابراین زمینه سازی برای استفاده از قابلیتها و امکانات توسعه همه جانبه استان و همچنین تلاش برای حل مسائل و مشکلات آن، حائز اهمیت ویژه است و همواره مورد توجه بوده است. بنابراین برای رفع مشکلات استان و فراهم شدن بسترهای لازم برای توسعه استان خوزستان اقدام ذیل بنظر ضروری بمنظر می ر سد.
  1. افزایش سهم بخش خصوصی در اقتصاد استان
عمده سرمایه گذاری صورت گرفته  در استان خوزستان از جنس صنایع بالادستی (نفت و گاز، پتروشیمی، فولاد و سیمان) و دولتی می باشد و زنجیره تامین این صنایع با صنایع پایین دستی شکل نگرفته بنابراین اکثر اشتغال ایجاد شده در استان مربوط به صنایع بالادستی می باشد لذا می بایست با برنامه ریزی مناسبت جهت شکل گیری صنایع پایین دستی و محصولات نهایی از طریق کارآمد کردن شهرکهای صنعتی، همچون استان های اصفهان و یزد زمینه حضور بخش خصوصی و افزایش اشتغال را سرعت بخشید.
  1. شایسته سالاری به معنی واقعی کلمه
نگاه رانتی به مسئولیت ها و تشدید آن به دلیل مباحث قومی، حزبی و گروهی سبب شده که انتخاب اصلح مدیران و شایسته سالاری منقول بماند. دلیل آن است که در ذهن بسیاری از افراد مسئولیت و موقعیت های اجرایی، امتیاز و رانت تلقی می شوند، نه مسئولیت به این معنی که افراد در مقابل عملکرد خود مورد سوال قرار گیرند.
  1. اجرای الزامات اقتصاد مقاومتی
اقتصاد مقاومتی به معنای استفاده از ظرفیت های بالقوه و پتانسیل های موجود بصورتی که اقتصاد را در برابر ؟؟؟؟؟؟ داخلی و خارجی بیمه نماید، می باشد. استان خوزستان همانگونه که در بالا اشاره شد دارای ظرفیت های مناسبی نسبت به سایر استان ها می باشد که تاکنون جدی به استفاده از ظرفیتهای فوق الذکر نشده، در صورتی که پتانسیل های موجود به درستی استفاده شود نه تنها اقتصادی در استان بهبود می یابد بلکه نتایج مناسبی نیز برای کشور به دنبال خواهد داشت. از جمله این ظرفیت ها بخش کشاورزی است که تسریع در اجرای طرح 550 هکتاری و تامین َآب مورد نیاز برای اراضی احداث شده در این طرح می تواند بسیاری از مسائل و مشکلات اقتصادی، اجتماعی و حاشیه نشینی استان را بهبود بخشد.
  1. توسعه بازارچه های صورتی جذابه و شلمچه و رسوخ به بازار حداقل تجربیات کشورهای در حال توسعه در سه دهه اخیر نشان می دهد که توسعه مبادلات مرزی در قالب های مقررات و قوانین حقوقی می تواند محرک خوبی برای افزایش مبادلات کالا به صورت رسمی و جهت دهی تجارت به سمت مزیت های نسبی، گسترش عملکردهای همه جانبه بین مناطق آزاد، توسعه بازاچه های مرزی بین منطقه ای ایجاد سودهای تجاری، کاهش قیمت کالاها، عمگرایی میان عرضه و تقاضا و ایجاد درآمد، اشتغال و امنیت مرزنشینان گردد. به ؟؟؟؟؟ دیگر توسعه یافتگان مناطق مرزی از قبیل قاچاق کالا، مواد مخدر، سرقت و .... را فراهم کرده و از تخلیه جمعیتی مناطق مرزی جلوگیری نماید. وجود محدودیت های شدید اقتصادی و میزان بالای بیکاری در مناطق مرزی در افزایش عبور غیرمجاز افراد، قاچاق کالا و سایر امور که با امنیت ملی کشور در تضاد است در شکل گیری اقدمات توسعه ای از جمله بازارچه های مرزی مؤثر بوده است. براساس تحقیقات انجام شده امنیت و توسعه در مناطق مرزی با ضریب همبستگی بالا دارای رابطه مستقیم و دو سویه با یکدیگر میباشد. به گونه ای که هر اقدامی در فرآیند تحقق توسعه تاثیرات مستقیمی بر فرآیند تحقق امنیت می گذارد و بالعکس. به این ترتیب مناطق دارای شاخص های بالای توسعه از ضرایب امنیتی بالاتری نسبت به مناطق کمتر توسعه یافته برخوردارند.

 
خوزستان سرزمین عجیبی است پر از ؟؟؟؟؟ پر از قابلیت ها و فرصت ها؟؟؟؟؟؟؟ صنعت ها ؟؟؟؟ تاریخی کهن و تاثیرگذار داشته اما از ؟؟؟ کشف نفت- خوزستان و ساکنانش بسیار کمتر از آنچه تصور شود بودند که دلایل این امر برای ؟؟؟؟؟ به شرح ذیل برشمرد:
1- عمده سرمایه گذاری های صورت گرفته در استان خوزستان از جنس صنایع بالادستی (نفت و گاز، پتروشیمی فولاد و سیمان) و دولتی می باشد و زنجیره تامین این صنایع با صنایع پایین دستی شکل گرفته بنابراین آنرا اشتغال زیاد شده در استان مربوط به صنایع بالادستی می باشد. لذا می بایست با برنامه ریزی مناسب جهت شکل گیری صنایع پایین دستی و محصولات نهایی از طریق کارآمد کردن شعر کتاب صنعتی پایین دستی همچون استان های اصفهان و یزد زمینه حضور بخش خصوصی و افزایش اشتغال را سرعت بخشید.
2- عدم شایسته سالاری به معنی واقعی کلمه نگاه راستی به مسئولیت ها و تشدید آن به دلیل مباحث قومی، حزبی و گروهی سبب شده که انتخاب اصلح و شایسته سالاری مفعول بماند. دلیل این آن است کرد و ذهن بسیاری از افراد مسئولیت و موقعیت های اجرایی امتیاز و رانت تلقی می شوند مسئولیت به این معنی که افراد در مقابل عملکرد شود مورد سوال قرار گیرند.
3- عدم انجام طرح آزمایش سرزمین در استان مانع اتخاذ تصمیم های کلان اقتصادی و توسعه ای مناسب بخصوص در بخش کشاورزی گردیده است.
 
 
 

منبع:   تعداد بازدید : 9959 نوشته شده توسط: مدیر سایت

کلمات کلیدی: 


بازگشت