• عکس هوایی موقعیت دانشگاه آزاد اسلامی واحد بین المللی خلیج فارس
   


  موقعیت جغرافیایی شهرستانهای آبادان و خرمشهر


   
  منطقه آزاد اروند با مساحت ۳۷۴۰۰ هکتار در شمال غربی خلیج فارس شامل شهرهای آبادان، خرمشهر و مینوشهر(جزیره مینو) می باشد که در محل تلاقی دو رودخانه اروند رود و کارون واقع است. این منطقه در همجواری با کشورهای عراق و کویت می باشد که با داشتن ظرفیتی از قبیل حمل و نقل جاده ای، ریلی، دریایی و هوایی از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

  شهرستان آبادان، شبه جزیره ای بسیار زیبا است به طول ۴۶ کیلومتر و عرض بین ۳ تا ۲۰ کیلومتر  و در ۱۱۰ کیلومتری اهواز در دهانه ورودی خلیج فارس قرار دارد. شهر آبادان مرکز شهرستان بین ۳۰ درجه و ۲۲دقیقه و ۳۰ ثانیه عرض شمالی و ۴۸ درجه و ۱۲ دقیقه و ۳۰ ثانیه درازای خاوری از نصف النهار گرینویچ قرار گرفته و بلندی آن از سطح دریا ۲ متر است. شهرستان آبادان حدود ۱/۲۰۶۳ کیلومتر مربع مساحت دارد.
  شهرستان آبادان پر آب ترین شهر استان خوزستان به حساب می آید چرا که دو رودخانه اروند و بهمنشیر در آن جریان دارند و با وجود پالایشگاه نفت، کارخانه پتروشیمی و با دسترسی آن به آب های آزاد جایگاه مهمی در اقتصاد کشور به خود اختصاص داده است. ایجاد منطقه آزاد صنعتی و تجاری اروند در شهرهای آبادان و خرمشهر در سال های اخیر اهمیت و موقعیت تأثیرگذار این دو شهر را دو چندان کرده است.
  خرمشهر در منتهی الیه جنوب غربی کشور ایران و در استان خوزستان حاشیه خلیج فارس (۳۰ درجه شمالی و ۴۸ درجه شرقی ) قرار دارد و ۲۳ کیلومتر مربع مساحت دارد . خرمشهر به‌جهت واقع‌شدن در مجاورت خلیج فارس و کشور عراق، از اهمیت استراتژیک اقتصادی، تجاری و سیاسی ویژه‌ای برخوردار است. این شهر در انتهایی‌ترین نقطه استان خوزستان قرار گرفته و اسکله‌های آن در کرانه‌های رودخانهٔ اروندرود جای گرفته‌است.

  اروند رود   
  اروند در ۱۱۰ کیلومتری شمال غربی آبادان و منطقه القرنه عراق در ۶۴ کیلومتری شمال بصره از بهم پیوستن دو رود دجله و فرات تشکیل می‌گردد و در نزدیکی خرمشهر محل پیوستن نهر خین به اروندرود مرز مشترک ایران و عراق محسوب می‌شود.
  بهمنشیر
   بهمن‌شیر نام کنونی یکی از شاخه‌های رود کارون در استان خوزستان است. رود کارون پس از رسیدن به شهر خرمشهر به دو شاخه تقسیم می‌شود، شاخه نخست به سوی اروندرود در مرز ایران و عراق رفته، و پرآب‌ترین دهانه یا بهمن‌شیر، در امتداد اروندرود به خور بهمن‌شیر و سپس به خلیج فارس می ریزد. درازی رود بهمن‌شیر حدود ۹۰ کیلومتر، عرض آن ۶۰۰ متر و عمق آن حدود ۴ متر است.

  کارون


   
  دشت خوزستان از لحاظ منابع آب سطحی بسیار غنی بوده و کارون، پرآب‌ترین رودخانه‌ کشور در این دشت جاری است که طول این رودخانه در جلگه خوزستان ۲۵۰ کیلومتر می‌باشد. با توجه به عبور رودخانه کارون، یکی از بلندترین و پرآب‌ترین رودخانه‌های کشور از منطقه آزاد اروند و نیز همجواری و عبور رودخانه‌های اروند صغیر و اروند ‌کبیر و رودخانه بهمنشیر از منطقه آزاد اروند، شناخت کلی منابع آب در این منطقه با درنظر گرفتن منابع آب سطحی و آبهای زیرزمینی به‌عنوان منابع تأمین آب ضروری می‌باشد.
  دانشگاه آزاد اسلامی واحد بین المللی خلیج فارس

  دانشگاه آزاد اسلامی واحد بین المللی خلیج فارس در استان خوزستان منطقه آزاد اروند(آبادان- خرمشهر) و در جزیره زیبای مینو واقع شده است. در این دانشگاه رشنه های کارشناسی ارشد حسابداری، حقوق با گرایش های خصوصی و جزا و جرم شناسی، مدیریت بازرگانی با گرایش های مالی و بازرگانی بین المللی، مهندسی مالی، مهندسی صنایع با گرایش های مدیریت سیستم و بهره وری و صنایع، مهندسی سیستم های اقتصادی- اجتماعی دایر شده است.
  پذیرش دانشجو در این دانشگاه از طریق کنکور سراسری دانشگاه آزاد اسلامی همه ساله صورت می گیرد.

   
   
  عکس هوایی موقعیت دانشگاه آزاد اسلامی واحد بین المللی خلیج فارس